Olyan esetekben, amikor az ajtószárny vagy az ajtószárnyak nyitásához nincs elegendő helyünk vagy a kinyitott ajtószárnyak eltakarnak valamit, célszerű tolóajtókat vagy harmonika ajtókat beépíteni. A tolóajtókat két fő csoportba sorolhatjuk. Az első esetben a tolóajtó (vagy a tolóajtó szárnyai, ha kétszárnyú tolóajtóról beszélünk) a fal előtt tolható el azzal párhuzamosan, ezt a tolóajtót fal előtt futó tolóajtónak nevezzük. A második esetben a falban kialakított nyílásba toljuk az ajtólapokat, ez a típus falba futó tolóajtóként ismert. Ez utóbbi megoldás a praktikusabb és elegánsabb. Viszont az építkezés során már előre meg kell tervezni a tolóajtó helyét, ki lehet alakítani a falnyílást gipszkartonból, tégla falazattal vagy a kereskedelemben már kapható direkt erre a célra kifejlesztett, előre beépíthető, tolóajtó fogadó szerkezettel. Az általunk készített tolóajtók felső sín megvezetésűek, a tolóajtó alsó részén csak egy pici vezető nyelvecske van elhelyezve, ami nem látszik és nincs útban semminek. A kétszárnyú tolóajtókra praktikus szerelni szinkron vasalatot, ami a két tolóajtó szárnyat egyszerre és könnyedén mozgatja. Tolóajtóinkra különbözó tolóajtókagylók vagy -fogantyúk kerülhetnek, amelyek anyagában harmonizálnak a többi ajtóra helyzett kilincsel.
Harmonikaajtó
A harmonikaajtóknak két fő működési elve van. Az egyik működési elv esetében minden egyes harmonikaajtó szárny a függőleges tengelye mentén egy ponton fel van függesztve, és harmonikaajtó sínen gurul, így az ajtószárnyak tömege nem terheli a pántokat. Ebben az esetben a tokszárak melletti első ajtószárnyak fele olyan szélesek, mint a középsők, hogy a teljes nyitáskor a harmonikaajtó szárnyak egymásra tudjanak záródni. A harmonikaajtók másik típusa az, amikor a nyílást lényegesen több kis ajtószárnyra bontjuk, a kis szárnyakat az előbbiekkel hasonló módon felfüggesztjük, és hogy teljesen egymásra tolhatóak legyenek, még a szárnyakon belül is két lamellát alakítunk ki. Az előbbivel szemben ennek az az előnye, hogy ha megfelelő a falvastagság, akkor a harmonikaajtó szárnyak teljesen elrejthetőek a falban.
Az emberek túlnyomó többsége ha beltéri ajtót vásárol, elsőként az ajtó árát nézi. Az ajtó formáját, minőségét és méretét csak másodsorban, pedig pont ez a legfontosabb.
Pedig ha végig gondoljuk igen fontos tényező lehet a beltéri ajtó kiválasztásában, hogy egyedi méretre is gyártanak – e belőle, vagy csak szabványméretet.
A beltéri ajtó forgalmazó cégek nagy része arra hivatkozik, hogy csekély kivétellel, talán csak a „garázs asztalosok”, mindenki szabvány méretű ajtókat gyárt. Vagyis a kőműves igazodjon az ajtó méretéhez.
De gyakran a falnyílásunk már megvan, mikor a beltéri ajtók kiválasztásához érünk. Ráadásul a napjainkban igen elterjedt utólag szerelhető tokos beltéri ajtók technológiai lényege az, hogy a beépítés nem jár kőműves munkálatokkal. Előfordul, bár ritkán, hogy a forgalmazó cég még a szükséges falnyílás méreteket is megadja, de tapasztalataink szerint a falak átalakítása sosem sikerül olyan méretűre, sem függőbe, sem vízszintbe ahogy azt szeretnénk.
Ekkor fordulhat elő, hogy a megrendelt és helyszínre szállított beltéri ajtó nem fér be a falnyílásba, vagy „ átesik rajta”. Ilyenkor jön az utólagos fal átalakítás, mely olyan munkálatokkal jár, amely általában vagy biztos, hogy megsérti a már lerakott járólapot, csempét, illetve falfestést.
Vagyis az eredmény plusz idegesség, költség, kosz-por, a különböző szakmák egymásra mutogatása, felfordulás, elhúzódó beépítés, és a végén egy kényszer megoldás amire a legjobb szándékkal is csak azt lehet mondani, hogy az adott helyzetből maximum csak ezt lehetett kihozni.
Ellentétben ha olyan beltéri ajtó gyártót vagy forgalmazót választunk, akik maguk mérik fel a beépítési helyszínt és az alapján gyártják a beltéri ajtókat mindezt elkerülhetjük. Ez esetben nincs egymásra mutogatás, hogy a forgalmazó mond egy méretet, a kőműves meg kialakít egy másikat.
A pontos méretekért és minőségért egy cég vállalja a felelősséget. A méretre gyártott ajtó beépítése sokkal gyorsabb, hisz nem kell a kőművesnek utána igazítani a falnyílást, nem jár plusz felfordulással és költséggel, és a végeredmény az lesz amire vártunk. Egy maximális helykihasználtságú, jól működő, tetszetős, gyönyörű szép beltéri ajtó.
Ám az egyedi beltéri ajtó gyártás nem csak a méret egyediségét foglalja magában. Gyakran előfordul, hogy nem a beltéri ajtóhoz választanak a vevők konyha- vagy szobabútort. Ilyenkor nagy előny, ha mind az ajtó agyagában mind pedig színében igazodni tud a meglévő berendezéshez a beltéri ajtó.
Vagyis a beltéri ajtó gyártó például többféle fafajból vagy furnérozással és pácszínnel is legyártja az ajtónkat. A minőségi belső ajtó gyártó bármilyen egyedi pácszín keveréssel bármilyen színt el tud érni, maximálisan igazodva a vevő igényeihez.
A beltéri ajtó gyártóval történő közvetlen egyeztetés kiküszöböli a több kézen álfolyó információ áramlás közbeni félreértéseket.
Ez nagyon fontos tényező lehet, ha a beépítési helyszín olyan adottságokkal rendelkezik, ami mindenképp speciális technológiai megoldást igényel. Így kiküszöbölhetjük azt, hogy a mindent megígérő forgalmazó a nem megfelelően legyártott termék árát rajtunk bevasalja és az ajtógyártóra mutogasson, hogy ő készítette rosszul, a problémánkkal forduljunk hozzá.
Összegezve, még ha magasabb is az egyedi beltéri ajtó ára, árajánlat adáskor a „szabvány méretű” tömegterméknél, mindösszességében egyáltalán nem biztos hogy olcsóbban jövünk ki, mint az egyedi gyártású ajtókkal. Nem is beszélve a felmerülő problémák megoldásáról.
A beltéri ajtó gyártó cégek nagyrésze külömböző marketing módszerekkel próbálja a vevőket rávenni a laminált,vagy fóliázott beltéri ajtókra, mondván,hogy az ugyan olyan jó és szép mint egy tömörfa beltéri ajtó, és lényegesebben olcsóbbak. Ez olyan mint ha egy BMW-t hasonlítanánk egy Trabanthoz, a célnak mind a kettő megfelel, csak nem mindegy melyikkel járunk.
A beltéri ajtó ráadásul egy életre szól, de legalább 20-30 évre és nem mindegy, hogy ez idő alatt mit nézünk és használunk ezen idő alatt.
Ami nagyon fontos, hogy a laminált vagy fóliázott beltéri ajtókkal előbb vagy utóbb mindig problémák adódnak, ezt a sok éves tapasztalatom alapján nyugodt szível kijelenthetem.
Végszóképpen a legfontosabb, hogy egy minőségi, utólag szerelhető tokos tömör fa beltéri ajtót az ön elképzelése szerint elkészítve és gond nélkül beépítve sok éven keresztül fogja ön és mindenki aki látja csodálni.